Policie České republiky má při vedení trestního řízení široké možnosti, jak postupovat – od domovních prohlídek až po žádosti o poskytnutí součinnosti či vydání věcí. Víte, jak se zachovat, pokud k vám přijdou policisté s žádostí o vydání dokumentů, například faktur, nebo dokonce chtějí provést prohlídku prostor vaší firmy? A víte, jaká máte práva, pokud nedisponují příkazem k provedení prohlídky? Je velmi důležité být na takové situace připraven a znát nejen své povinnosti, ale i práva, která vás chrání.
Právnické osoby jsou při policejních vyšetřovacích úkonech často na první linii. Nejčastěji jde o situace, kdy jsou vyzývány k předložení nebo vydání věcí, případně u nich dochází k domovní prohlídce. Každý úkon však podléhá jasně daným zákonným pravidlům, kterých se musí držet nejen právnická osoba, ale především policie.
V praxi však někdy dochází k situacím, kdy se policejní orgány uchylují k neformálním taktikám – například přicházejí „společensky působit“, bez příkazu k prohlídce, a přinášejí pouze výzvu k vydání věci dle § 78 trestního řádu. Taková žádost může být odmítnuta, ovšem je nutné být si vědom možných následků – například toho, že policie může následně žádat o prohlídku jako neodkladný úkon.
Chcete být na podobné situace připraveni? Co přesně znamená poskytnutí součinnosti? Jaké věci musíte policii vydat a kdy, za jakých podmínek může policie vstupovat do firemních prostor a jak probíhá domovní prohlídka u právnické osoby?
Na tyto a další otázky odpovídá Lukáš Duffek, partner ROWAN LEGAL pro estav.tv.
Zjistěte odpovědi na všechny tyto otázky přímo od odborníka – připojte se k našemu workshopu o invazivních úkonech OČTŘ, který pořádá společnost Rowan Legal! Naučte se, jak správně reagovat na vyšetřovací úkony policie, a získejte praktické rady pro ochranu své firmy. Více informací naleznete na stránce: Workshop o invazivních úkonech OČTŘ. Buďte o krok napřed!